Sorting
Source
Katalog zbiorów
(2)
Form of Work
Książki
(2)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Publikacje popularnonaukowe
(1)
Status
available
(2)
Branch
Wypożyczalnia dla Dorosłych
(2)
Author
Krakowska Joanna (1964- )
(1)
Szczęsny Jakub (1973- )
(1)
Year
2020 - 2025
(2)
Time Period of Creation
2001-
(2)
Country
Poland
(2)
Language
Polish
(2)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
AIDS
(1)
Budownictwo
(1)
Camp (estetyka)
(1)
Gender
(1)
Inność
(1)
Kobieta
(1)
Kontrkultura
(1)
Kultura popularna
(1)
Mniejszości seksualne
(1)
Performance
(1)
Projektowanie architektoniczne
(1)
Przestrzeń
(1)
Queer theory
(1)
Sztuka amerykańska
(1)
Teatr amerykański
(1)
Teatr eksperymentalny
(1)
Subject: time
1901-2000
(1)
1945-1989
(1)
1989-2000
(1)
Subject: place
Nowy Jork (Stany Zjednoczone)
(1)
Stany Zjednoczone (USA)
(1)
Świat
(1)
Genre/Form
Esej
(1)
Opracowanie
(1)
Publikacja bogato ilustrowana
(1)
Domain
Architektura i budownictwo
(1)
Historia
(1)
Kultura i sztuka
(1)
Socjologia i społeczeństwo
(1)
2 results Filter
Book
In basket
Witaj w świecie bez architektów/ Jakub Szczęsny. - Wydanie I. - Warszawa : Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2021. - 127 stron : ilustracje ; 27 cm.
Dlaczego ściany w arabskich domach są grubsze niż w europejskich? Czy zamiast budować dom z cegieł, można wydrążyć go w ziemi? Czy da się zorganizować wieś w wieżowcu? Jakub Szczęsny w swojej książce zabiera nas w ekscytującą podróż po ludzkich siedliskach na całym świecie: od mazowieckich wsi i miasteczek, przez Kazbę w Algierze i pływające wioski w Iraku, aż po podziemne domy w Chinach, brazylijskie fawele i obozy dla uchodźców. W architekturze liczy się kontekst: warunki klimatyczne, społeczne, historyczne, ekonomiczne i polityczne, które wpływają na to, jak mieszkają ludzie w różnych częściach globu. Czego możemy się zatem nauczyć z dzieł lokalnych, anonimowych budowniczych? Jak architektura może reagować na współczesne wyzwania takie jak migracje czy katastrofa klimatyczna? Co o nas samych mówią budynki, wśród których żyjemy? Odpowiedzi znajdziecie w książce.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 728.01 (1 egz.)
Book
In basket
Odmieńcza rewolucja : performans na cudzej ziemi / Joanna Krakowska. - Kraków : Karakter ; Warszawa : Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2020. - 437, [3] stron : fotografie, portrety ; 21 cm.
(Mówi Muzeum)
Anarchistyczna, a więc z definicji antytotalitarna, odmieńcza rewolucja była totalna. Polegała bowiem na przekraczaniu wszelkich granic – tego, co piękne, tego, co stosowne, tego, co uznane, tego, co bezpieczne i tego, co silne. Jej narzędziem był performans – gatunek sztuki, a zarazem strategii społecznej, który zagarnia na swój użytek cudze przestrzenie, sprawiając, że literatura, teatr, sztuki wizualne, taniec i życie nieodwołalnie tracą autonomię wobec siebie nawzajem. I odwrotnie: narzędziem performansu często była odmieńczość, czyli queer – brak uznania dla kulturowych norm pętających wyobraźnię, pragnienia, ekspresję i fantazję. Ta książka to tylko mały wycinek historii performansu, historii queeru, historii Nowego Jorku, historii kontrkultury i zarazem popkultury. Wycinek trochę inny niż te najbardziej znane i najczęściej opowiadane, bo więcej tu kobiet, a mniej muzyki, więcej teatru, a mniej Warhola, choć i teatr nie ten, co zwykle. To historia odmieńczego performansu (rozumianego tu bardzo szeroko) na Manhattanie – na scenie, w piwnicy, w klubie i na ulicy – od lat sześćdziesiątych po dziewięćdziesiąte, z wycieczkami w przyszłość i w przeszłość, a nawet do Polski.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia dla Dorosłych
There are copies available to loan: sygn. 7.038.53(73) (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again